Ohlédnutí za podzimem 2003

 

 

Oproti předchozí sezóně se fotbalová většina klubu rozrostla o další mužstvo, neboť do okresního přeboru bylo přihlášena i mladší přípravka, elévové či menší minižáci. Tak lze nazvat SK Studenec B v této věkové kategorii.  Nechybělo mnoho a do soutěží Libereckého kraje mohlo naskočit i družstvo mladšího dorostu, ale námluvy s okolními kluby o případném hostování vyzněly ve většině případů na prázdno, a tak mezi dorostenci zůstalo vše při starém, tedy jedno družstvo dorostu v okresním přeboru.

Určité napětí vládlo i v okresní fotbalové „generalitě“, které odstartoval podzimní aktiv oddílů v Poniklé. Místy až „pavlačová“ výměna názorů fotbalu neprospěla, ale nakonec se ukázala být impulsem ke změnám. Nejdříve rezignoval dlouholetý předseda OFS Semily Zdeněk Macháček, a tak byla otevřena cesta k mimořádné valné hromadě, kde byl novým předsedou OFS zvolen Roman Maťátko. Výkonný výbor se opět po košťálovském azylu či exilu vrací zpět do Semil a jen čas prověří význam této zásadní změny. Všechny fotbalové kluby semilského okresu v ni doufají.

Podzim 2003 byl i zvýšeným obdobím diskusí o úrovní současného fotbalu nejen ve Studenci, ale i v naší republice a ve světě vůbec. Pamětníci vzpomínají na Bicana, Puče a Nejedlého z generace stříbrných chlapců z Itálie v roce 1934 (ve Studenci na Jarku Vancla, Jarku Buďárka a další šutéry), mladší na Masopusta, Scherera a Pospíchala z Chile 1962 (ve Studenci na Láďu Jebavého) a ti ještě mladší třeba na Bergra, Vízka a Panenku. Ti si to, panečku, dávali. Dávno již tomu. Fotbal je teď o něčem jiném, o atletické průpravě a přípravě od šesti let (v tomto věku se začíná s fotbalovou přípravou i ve Studenci). Základní kvalitou hráče je ovládání základních fotbalových návyků (standartní řešení situace pod protihráčovým atakem) a schopnost vyslat přihrávku hráči v pohybu a naopak se pohybem nabídnout. Stojící hráč je zbytečný hráč, přihrávka stojícímu hráči je odevzdání míče soupeři. Proto se to už tolik nedává, přestože jsou současní hráči fotbalově v každé soutěži minimálně o dvě třídy více než v minulých generacích. Nevěříte ? Pusťte si videozáznamy třeba z Mistrovství světa v Mexiku (1970) či Německu (1974).    

I současní hráči v SK Studenec jsou na tom lépe než jejich předchůdci, minižáci ovládají bez problému to, co se žáci naučili před pár lety až při přechodu do dorostu, a tak bychom mohli pokračovat.

K úplnosti bilance chybí tradičně tabulky mládežnických družstev, a tak můžeme jen s jistotou konstatovat, že minižáci jsou zatím na 2.místě, žáci vedou svou skupiny a dorost se pohybuje někde mezi 3. až 5.místem.

 

 

Minižáci:

 

Početná záloha studeneckých minižáků se rozrostla o další registrované hráče a především v pěkném letním a podzimním počasí se měli všichni trenéři a vedoucí co otáčet (Vítek Kuřík, Radek Mejvald, Ríša Nosek a Jirka Čivrný),  aby studeneckou fotbalovou drobotinu zaměstnali. Již před zahájením sezóny se někteří hráči kádru zapojili do přípravných zápasů, z nichž nesporným zážitkem bylo zajisté dvoutkání s přípravkou druholigové Mladé Boleslavi na nejvýše položeném (soukromém) hřišti v Kněžicích. Hřiště sice bylo trochu z kopce, ale trávník byl perfektní, stejně tak pozápasová koupel ve vířivkách. A tak vzájemná bilance zápasu nebyla až tolik podstatná, i když pro studenecké lichotivá (vysoké vítězství nad mladší přípravkou a těsná porážka se starší přípravkou). Áčko poté čekala generálka s Vrchlabím, béčko s Košťálovem a především nesnadná úloha vyrovnat se s odchodem několika hráčů základní sestavy s Jirkou Povrem v čele.

Vlastnímu průběhu soutěže jasně kralovali minižáci z Libštátu, studenecká mužstva však zůstala v první polovině minitabulky na dvě skupiny rozděleného okresního přeboru.  Navíc minižáci sehráli ve volných termínech i další přípravné zápasy.

 

Výsledky:

 

A minižáci:

 

Košťálov   7:0 Bartoňová 4, Stránský, Pacholík, M.Kuřík

Roztoky 12:0 Bartoňová 5, Vancl 4, Čivrný, Vydra, Pacholík

Studenec B   5:0 Vancl, Magoč, M.Kuřík, Bartoňová, J.Kuřík

Libštát   2:6 Bartoňová, Stránský

Mírová     5:0 Bartoňová, Stránský, Čivrný, Vancl, Pacholík

Sedmihorky   2:1 Bartoňová 2

 

B minižáci:

 

Sedmihorky 1:0 Bartoňová

Košťálov 2:1 Čivrný 2

Roztoky 4:0 Vydra 2, Bartoňová, Nosek

Studenec A 0:5

Sedmihorky 0:6

Libštát 0:5

Mírová 0:9

 

 

 

 

 

Žáci:

 

V celku žáků skončila jedna silná generace (ročník 1988), která po zisku titulu mezi minižáky v roce 1999 a postupu do krajského finále do Opočna, zopakovala zisk okresního titulu i mezi žáky. Po každém takovém odlivu v mládežnické kategorii nelze počítat s opakováním předchozí „spanilé“ cesty (zisk titulu bez ztráty bodu), ve studeneckém případě se téměř podařil husarský kousek. Tomu „téměř“ chyběl jen poslední zápas v Sedmihorkách, kde žáci po střeleckém výpadku opor mužstva nedotáhli sérii mistrovských zápasů bez ztráty bodu do vytouženého třicítky. I tak dosáhli nejdelší vítězné série v historii klubu, která bude těžko hledat následování.

Přípravu mužstva vedl Vladimír Letkovský a vedoucím mužstva byl nadále Petr Vancl, béčko žáků v Zálesní Lhotě bylo vedeno opět Tondou Pacholíkem, Michalem Hofmanem a Honzem Krejčím.

Před sezónou žáci získali 2.místo na turnaji v Martinicích a remizovali se silným mužstvem Junior Praha 1:1.

 

Výsledky:

 

A žáci:

 

Košťálov 6:3 Kupec 3, Povr 2, O.Tauchman

Studenec B            14:0 Kupec 8, Povr 4, Havlíček, Hanzlík

Mříčná 5:0 Kupec 4, Šír

Rovensko 2:0 Kupec, Povr

Nová Ves            10:1 Kupec 6, Povr 4

Libštát 8:3 Kupec a O.Tauchman 3, Povr a Bartoň

Roztoky 1:0 Povr

Stružinec            19:0 Kupec 8, Povr 6, Šír 3, Havlíček a O.Tauchman

Mírová                          13:0 Kupec 5, Povr 3, O.Tauchman 2, P.Vérteši, Bartoňová

Sedmihorky 3:4 Povr 2, Kupec

B žáci:

 

Rovensko 0:9

Studenec A 0:14

Nová Ves 0:16

Libštát 0:11

Roztoky 3:1 Povr 2, Kupec

Stružinec          17:1 Kupec 8, Povr 7, Exner 2

Mírová 1:8 Palivoda

Sedmihorky 0:6

Košťálov 3:2 Kupec 2, Povr

Mříčná 2:3 Palivoda, O.Tauchman

 

 

 

 

 

Dorost:

 

Dorostenci disponovali oproti minulým sezónám a jiným mužstvům velmi početným kádrem, trpěli však stejně jako jejich soupeři stejným syndromem dnešní doby. Sport se dostal až na druhé místo v zájmové hierarchii, tím prvním je totiž u některých „opor“ mužstva těžká práce v Továrně. Mužstvu však citelně chyběl v přípravě zraněný Vojta Korotvička a v průběhu sezóny i Petr Pavlata. Přesto by však cílem mužstva pod vedením Jirky Povra a Míry Šembery mělo být jednoznačně získání 3.místa a tím i právo postupu do oblastní soutěže (ta bude novou soutěží bez povinnosti mít mladší a starší dorost).

 

Dorostenci navíc absolvovali velice pestrou přípravu, neboť sehráli řadu přípravných zápasů a v řadě z nich byli soupeřům z vyšších soutěží (Lomnice nad Popelkou, Jablonec nad Jizerou, Košťálov) víc než rovnocennými soupeři. Především v zápase s účastníkem pražského krajského přeboru Tempo Praha  byli v prvním poločase po výborném výkonu lepším mužstvem a vedli 2:0. Fotbal je však i o fyzické kondici a tu měli pražští fotbalisté lepší a zápas otočili ve svůj prospěch na 3:2. V mužstvu je několik nadějných hráčů, kteří jsou příslibem do dalších sezón. Musí však na sobě stále pracovat a zapojit se třeba i do přípravy s A mužstvem.

 

Výsledky:

 

Víchová 4:1 Kudrnáč a Hördler 2

Turnov 1:4 Kudrnáč

Benecko          10:1 Kudrnáč 3, Pavlata a O.Tauchman 2, Pešek, Buchar, Stibor

Kruh 2:0 Pešek a Kudrnáč

Rovensko 4:0 Pavlata 2, Bartoň, Brož

Horní Branná 5:3 Kudrnáč  a Hördler 2, Pavlata

Bělá 8:0 Pešek, Kudrnáč, Hördler a Pavlata 2

Mírová 4:1 Kudrnáč 3, Pešek

Nová Ves 0:3

Jilemnice 1:3 Pešek

 

 

Béčko:

 

 Béčko se společně připravovalo s rozšířeným kádrem áčka a vzhledem k zraněním a disciplinárním trestům  byl kádr značně průchozí, což ztěžovalo vedoucímu mužstva Romanu Pušovi  a jeho pomocníkům Janu Krůfovi a Petru Košťálovi situaci především v souběžných zápasech. Nakonec úspěšná bilance mohla být ještě lepší nebýt zbytečných porážek na Benecku a doma s béčkem Nové Vsi. Oporou mužstva byl v řadě zápasu brankář David Tuž, který navíc přidal i dvě branky z pokutových kopů.

 

Výsledky:

 

Víchová B 3:1 Salátek 2, Albrecht

Stará Paka 2:2 Exner, V.Vancl

Zálesní Lhota 1:1 R.Puš

Mříčná 3:1 V.Vancl 2, V.Kuřík

Horka 7:2 Metelka 4, R.Puš, M.Puš, Brož

Nová Ves B 1:4 Zahradník

Benecko 3:4 Brož, Tuž, Stránský

Kruh 3:0 R.Puš 2, Tuž

Košťálov B 4:4 T.Synek 2, Stránský, R.Puš

Rovensko B 1:1 Albrecht

Martinice 4:0 Zahradník 2, Mejvald, Šembera

Mírová B 1:0 M.Puš

Vysoké 0:0

Víchová B 1:0 Exner

 

Tabulka:

 

1. Nová Ves B 14 10 3 1 40:16 33

2. Kruh 14 9 2 3 37:22 29

3. Košťálov B 14 9 1 4 54:27 28

4. Studenec B 14 7 5 2 34:20 26

5. Rovensko B 14 5 6 3 28:24 21

6. Vysoké 14 5 5 4 33:31 20

7. Mírová B 14 6 1 7 34:28 19

8. Benecko 14 5 1 8 30:45 16

9. Mříčná 14 3 6 5 22:34 15

10. Horka 14 4 3 7 27:43 15

11. Zálesní Lhota 14 4 2 8 26:40 14

12. St. Paka B 14 3 4 7 20:32 13

13. Víchová B 14 3 3 8 32:40 12

14. Martinice 14 4 0 10 30:46 12

 

 

Áčko:

 

Áčko se stalo pro letošní sezónu prioritou s cílem zajistit I.A třídu i pro další sezónu a postupně zapracovat do kádru talentované dorostence. Novým trenérem se stal úspěšný mládežnický trenér žákovských výběrů okresu Trutnov (Skácel, Kraus) Pavel Lipták a snahou realizačního týmu bylo i vhodné doplnění mužstva. Na přestup přišli Martin Urban z Dolní Kalné a Vlasta Metelka z Martinic, na hostování Lukáš Stránský a Roman Česánek z Vrchlabí, David Tuž Miloslav Honců z Jilemnice.  Pestrá byla i předsezónní příprava včetně solidního vystoupení na turnaji v Kruhu (2.místo) a nadějné výkony v zápasech s Miletínem (3:3) a Jilemnicí (5:4).

Po počátku sezóny se však vrátil loňský průběh, série zranění klíčových hráčů společně s vyloučením znamenala obrovský rozptyl sestavy, který způsobil, že na podzim se na hřišti vystřídalo celkem 26 hráčů. V některých zápasech chybělo i více fotbalového štěstí, a tak je z toho opět jen nervy drásající boj o setrvání v oblastní soutěži.

 

Trenér Pavel Lipták zpracoval pětistránkový rozbor mužstva, kde podrobně vystihl příčiny současného stavu a hlavně určil i hlavní směry cesty k záchraně:

A.                  Kvalitní zimní příprava včetně soustředění.

B.                  Doplnění kádru o dva až tři hráče.

C.                  Zisk zdravého sebevědomí a víry ve schopnosti mužstva.

D.                  Zapojení talentovaných dorostenců do přípravy A mužstva.

 

 

Výsledky:

 

Jablonec 0:4

Sedmihorky 1:1 Salátek

Železný Brod 0:0

Elitex Jablonec B 0:1

Horní Branná 0:2

Držkov 2:0 Stránský 2

Doubí 3:1 Nedomlel, Hermon, Šedivý

Pěnčín 1:10 Kuřík

Lučany 2:3 Kočárek, Kuřík

Nová Ves 2:0 Brož, Urban

Velké Hamry 0:2

Turnov 0:6

Plavy 0:2

Jablonec 2:2 Brož, Urban

 

 

Tabulka:

  1. Pěnčín (JN)   14 10 3 1 51:10 33

  2. Sedmihorky 14 9 3 2 51:17 30

  3. Turnov 14 8 3 3 37:19 27

  4. Jablonec n.J. 14 6 6 2 23:12 24

  5. Železný Brod 14 6 6 2 24:19 24

  6. V.Hamry-Tanvald 14 7 1 6 27:24 22

  7. Elitex B 14 6 1 7 26:35 19

  8. Horní Branná 14 6 1 7 17:27 19

  9. Plavy 14 5 1 8 22:32 16

  10. Nová Ves n.P. 14 4 3 7 19:27 15

  11. Držkov 14 3 3 8 25:34 12

  12. Lučany 14 3 3 8 16:33 12

  13. Studenec 14 3 3 8 13:34 12

  14. Doubí 14 1 5 8 15:43   8