Letní bilancování

30.9.2015 6:54, napsal Petr Junek (st.)

aneb od Švýcarska po finále PLŽe

Prázdninový program orientačních běžců SK Studenec byl poměrně pestrý a největší akcí byl rozhodně vysokohorský pobyt ve švýcarských Alpách pod slavným Matterhornem. Třináct účastníků výpravy absolvovalo několik vysokohorských túr, což určitě prospěje sportovní výkonností. Obdiv určitě zaslouží benjamínek sedmiletá Bára Chrástová. Další akcí bylo soustředění v Oldřichově v Hájích s ubytováním v ekologickém centru Střevlík. Kvalitní terény v okolí byly dobrou přípravou na podzimní sezónu. Poslední prázdninovou akcí byla účast studenecké minivýpravy na třídenních závodech Cena Východních Čech v Mikulči nedaleko Nasavrk. Nejlepšího výsledku dosáhla Magda Chrástová, která ovládla kategorii D10 a přivezla si do Studence cenné vítězství.

Seriál Mistrovství České republiky pokračoval nejprestižnějším závodem, a to klasickou tratí, kterou připravili šumperští pořadatelé v náročných terénech Jeseníků. Jediným účastníkem SK Studenec byla tradičně Dominika Kalenská, které výkon v sobotní kvalifikaci stačil pouze na finále C. Dominika se také zúčastnila v rámci hostování v košickém oddíle Mistrovství Slovenské republiky a vybojovala stříbrnou medaili. Konkurence je zde však nesrovnatelná, v kategorii D16 totiž startovalo na Slovensku 7 závodnic, kdežto ve stejné kategorii při Mistrovství České republiky startovalo 78 závodnic, které navíc musely splňovat daná výkonnostní kritéria.

Dalším celostátním závodem byl společný závod žebříčků A a B, který uspořádali Mloci z Mariánských Lázní v Maršových Chodech nedaleko Tachova. V žebříčku A bojovala Dominika Kalenská o zisk licence A, ale ani jeden ze závodů se jí výrazněji nepovedl. V závodech žebříčku B se nejlépe vedlo v sobotním závodě Tereze Chrástové, která si v konkurenci 59 závodnic doběhla nejen pro 3.místo (viz foto), ale i pro licenci A pro příští sezónu. V nedělním závodě se podařilo několika studeneckým závodníkům probojovat do první desítky, Martin Vydra vybojoval vynikající 4.místo v H16B, Aleš Kalenský skončil na 10.místě v H18B, Magda Hrnčířová získala 9.místo v D16B a Petr Junek si doběhl pro 8.místo a dva stehy na čele v H60B.

Další celostátní závody zavedly orientační běžce do Řasné u Jihlavy, kde proběhly dva závody Českého poháru štafet, které doplnil sprint žebříčku A v městské památkové rezervaci v Telči. Nejlépe se vedlo Tereze Chrástová, která byla po oba dva dny členkou vítězné štafety Východočeské oblasti. V soboru startovala studenecká štafeta H14 ve složení Vítek Štefan, Lukáš Link a Aleš Mühlbach s ambicemi o bednu, ale špatné ražení přineslo diskvalifikaci štafety. Vítek Štefan si v neděli spravil chuť nejlepším časem na prvním úseku a druhým místem štafety Východočeské oblasti. Dorostenecká štafeta ve složení Dominika Kalenská, Markéta Urbanová a Magda Hrnčířová si vedla lépe v neděli a doběhla si pro 18.místo z 34 štafet. Ve sprintu v Telči obsadila Dominika Kalenská 22.místo v D16A, Magda Hrnčířová 3.místo a Markéta Urbanová 7.místo v D16C.

První podzimní východočeský žebříček připravili vrchlabští orientační běžci v náročném horském terénu Hnědých skal nedaleko Strážného. Studeneckém závodníkům se poměrně dařilo a přivezli si celou řadu umístění na stupních vítězů. Na stupínek nejvyšší vystoupili Magda Chrástová v D10C a Martin Vydra v H16C, Magda Hrnčířová potvrdila stoupající formu 2.místem v D16C, třetí místa přidali Terka Chrástová v D14C a Aleš Kalenský v H18C. Studenecká minivýprava se rovněž vydala do Bedřichovky nedaleko Chrastavy a ze závodu Ještědské oblasti si přivezla 3 medaile, Terka Chrástová ovládla kategorii D14 a druhá místa přivezli Vítek Štefan v D14 a Petr Junek v H60.

V září také proběhly tři závěrečné závody Podkrkonošské ligy žáků. Na řádně zarostlém jilemnickém Kozinci si studenečtí závodníci doběhli pro čtyři první místa, Magda Chrástová v D10, Tereza Chrástová v D14, Honza Štefan v H10 a Martin Vydra v P4, třetí místa přidali Markéta Štefanová v D12, Jana Kejmarová v D14 a Vítek Štefan v H14. Další závod připravil jeden z nejmenších oddílů v regionu, OK RECO Pecka pod stejnojmenným hradem. Studeneckým závodníkům se opět dařilo, již sedmé vítězství v seriálu zaznamenala Magda Chrástová v D10, zvítězili i bratři Štefanovi, Honza v H10 a Vítek v H14, třetí místa tradičně vybojovali Markéta Štefanová v D12 a Jana Kejmarová v D14. Závěrečný závod s celkovým vyhodnocením tradičně pořádal SK Studenec, tentokrát na revidované mapě Velká Poustka v okolí studenecké školy. Znalost prostředí byla pochopitelně výhodou pro studenecké závodníky, a tak v řadě kategorií obsadili čelná místa. V náborové kategorii zvítězil Jakub Vydra před Jakubem Vaníčkem a Václavem Pochopem, kompletně obsadili stupně vítězů v pořadí Vítek Štefan, Aleš Mühlbach, Lukáš Link i kategorii H14 (viz foto). Další vítězství si připsali Bára Bulušková v D10, Markéta Štefanová v D12, Tereza Chrástová v D14, Honza Štefan v H12 a Martin Vydra v P4.

Po vyhlášení osmého závodu proběhlo slavnostní vyhlášení celého seriálu osmi závodů: