Valná hromada SK Studenec

26.1.2014 15:29, napsal Petr Junek (st.)

aneb bilancování SK Studenec 2013

Tradičně v polovině ledna 2014 proběhla Valná hromada SK Studenec ve školící místnosti Penzionu Trautenberk. Sportovní klub Studenec měl k 31.12.2013 350 dospělých členů (59 žen a 291 mužů), 62 dorostenců (42 dorostenců a 20 dorostenek) a 91 žáků (62 žáků a 29 žákyň).

Valná hromada zhodnotila činnost v roce 2013 vedení klubu poděkovalo všem členů,m především za úspěšný podíl na zorganizování dvou významných akcí v průběhu roku 2013, a to Masopustních šibřinek a oslav 90 let SK Studenec. Zároveň byla valná hromada informována o novinkách v rámci Fotbalové asociace ČR, především o nové evidenci členství, které je odlišné od registrace aktivních hráčů. K 31.12.2013 má SK Studenec v rámci okresu Semily po FK Pěnšín – Turnov druhý nejvyšší počet členů (celkem 172).

Ve sportovní činnosti byla vyslovena spokojenost s dalšími úspěchy fotbalových mládežnických družstev včetně tři medailí v rámci okresních přeborů Semilska. Nejlepší kanonýři jednotlivých mužstev potom obdrželi upomínkovou kopačku, stali se jimi Jan Štefan (mladší přípravka), Daniel Jandura (starší přípravka), Pavel Šír (mladší žáci), Václav Korotvička (starší žáci), Zdeněk Klíma (dorost) a Jirka Šír (dospělí). Jediným vážnějším problémem, o kterém valná hromada rovněž jednala, tak zůstává obsazení trenérského tandemu u A týmu dospělých.

Ve zprávě o činnosti orientačního běhu byl připomenut společný úspěch SK Studenec a ZŠ a MŠ Studenec v podobě úspěšné reprezentace na Mistrovství světa škol v Portugalsku a nominace Dominiky Kalenské do reprezentačního týmu dorostu České republiky. Poté byli vyhlášeni nejlepší mládežničtí běžci Markéta, Jan a Vítek Štefanovi, Tereza Chrástová, Natálie Jezdinská, Dominika Kalenská, Markéta Urbanová a Aleš Kalenský.

Nejslavnostnější část patřila třetímu oddílu SK Studenec, a to oddílu alpského lyžování. Dva jeho členové usilovali o nominaci na Zimní olympijské hry do Soči, ale ani Daniele Markové, ani Adamovi Zikovi (dlouhodobé zranění kolena) se tento cíl splnit nepodařilo. Adam Zika se sice snažil na poslední chvíli probojovat do olympijské nominace, ale závody na Zimní univerziádě mu nevyšly podle jeho představ. Daniela Marková se rozhodla ukončit aktivní kariéru a začít s trenérskou dráhou. Z tohoto důvodu vedení SK Studenec připravilo pro Danielu malé poděkování. Jedním z dárků byla kniha 110 let českého lyžování, v němž jsou uvedeny i výsledky z Mistrovství České republiky a těší nás, že mezi medailisty máme několik záznamů právě zásluhou Daniely Markové a Adama Ziky. Ocenění za dlouholetou úspěšnou kariéru v dresu SK Studenec předali Daniele starosta obce Jiří Ulvr a předseda SK Studenec Vítek Kuřík. Vedle pamětní plakety byl dalším dárkem pro Daniela obraz s fotografiemi z její kariéry ve studeneckém dresu. Poděkování patří pochopitelně i jejímu otci a trenérovi v jedné osobě Filipu Markovi.

Čtvrtým oddílem SK Studenec je oddíl lehké atletiky, který získal zásluhou Marka Uvizla několik medailových umístění v přeborech Libereckého kraje a v řadě silničních běhu a krosů. Zároveň se v roce 2013 stal prvním historickým vítězem Memoriálu Mirka Háka jako závodník ve studeneckém dresu.

K výrazným změnám dochází i ve financování sportu, pramen ze Sazky a dalších loterií již dávno vyschl a s podporou sportu zápolí nejen MŠMT, ale i Liberecký kraj. Namísto podpory ze strany zastřešujících organizací začínají sportovní kluby těmto organizacím platit různé příspěvky. SK Studenec je členem České unie sportu (bývalé ČSTV) s poplatkem 10 Kč za člena, Asociace sportovních klubů a tělovýchovných jednot s poplatkem 30 Kč za člena, Fotbalové asociace ČR s poplatkem 200 Kč za dospělého a 100 Kč za mládež, Českého svazu orientačních sportů s jednorázovým poplatkem 70 Kč a poplatkem za člena ve výši 90 Kč, Svazu lyžařů ČR s poplatkem 100 Kč za člena a Českého atletického svazu s jednorázovým poplatkem 200 Kč a 12 Kč za člena. Členství ve sportovních svazech je pochopitelně povinné.

Vedlevalné hromady pochopitelně pokračovala běžná činnost klubu s tradičními akcemi a závody. Počátkem ledna se konal již 23.ročník Studeneckého mariáše za účasti 36 mariášníků. Zvítězil nejstarší účastník turnaje Karel Čermák před Jiřím Trikalinosem a Zdeňkem Kuželem starším. Mezi studeneckými byl tradiční nejlepší Jožka Tichý (celkově na pátém místě) před Jirkou Tauchmanem a Ivošem Tauchmanem.

Na kvalitně obsazeném Vánočním sprintu v orientačním běhu v Hradci Králové si výborně vedli studenečtí závodníci, Radka Uvizlová zvítězila v kategorii D a Dominika Kalenská v této kategorii obsadila 3.místo. Nejcennějšího umístění dosáhl Marek Uvizl, který v mistrovské kategorii obsadil 2.místo za českým reprezentantem Janem Procházkou o pouhých devatenáct vteřin. Další sprint se konal v Pardubicích na sídlišti Dubina, kde se však studenečtí závodníci na stupně vítězů neprosadili.

V polovině ledna se konala další ročník Zimní olympiády dětí a mládeže a Sportovní klub Studenec zde měl sva zástupce v lyžařském orientačním běhu, mezi staršími reprezentovala Liberecký kraj Dominika Kalenská, mezi mladšími Veronika Gallová. Té se mimořádně dařilo a přivezla dvě zlaté medaile, jednu v individuální závodě, tu druhou přidala ve štafetě.

Se svými dojmy a své druhé účasti (v létě ve Zlínském kraji) se podělí se čtenáři Studeneckého zpravodaje Dominika Kalenská:

Ve dnech 18.-24.ledna.2014 jsem se zúčastnila Zimních olympiády dětí a mládeže, která se koná jednou za dva roky, letos na Vysočině. Sportovci z celé republiky byli nominováni do reprezentačních družstev krajů, ve kterých bydlí.

Naše výprava Libereckého kraje – LOB ( lyžařský orientační běh) vyrazila v neděli 19.1. směrem Nové Město. Se sněhem to nevypadalo nejlépe – jediný sníh, který se na Vysočině vyskytoval, byl uměle nafoukaný, v našem případě to bylo kolečko dlouhé 2.5 km v areálu v Novém Městě na Moravě. Na místo jsme dorazili okolo poledne, převlékli jsme se a šli na první a jediný oficiální trénink. Lyžovali jsme a promýšleli teoretické složité postupy, které by stavitelé tratí mohli vymyslet. Ve 14:00 začínal zahajovací ceremoniál v Havlíčkově Brodě, takže jsme neměli času nazbyt. Proběhlo slavnostní nastoupení zástupců sportovců z jednotlivých krajů, v čele s vlajkonoši (většinou reprezentanty, kteří se zúčastnili “pravé“ zimní olympiády). Vybraná lyžařka a zástupce trenéru přečetli sliby a medailová olympijská štafeta v čele s Květou Jeriovou zapálila olympijský oheň. Na ubytovny jsme byli rozděleni po sportech, což nám vyhovovalo, protože se téměř všichni známe už z letního orienťáku. Takže o zábavu nebyla nouze.

V pondělí 20.ledna. se konal první závod – sprint. Vzhledem ke sněhovým podmínkám to vůbec nebylo jako klasický LOB závod. Jelikož v lese nebyl sníh, smělo se jezdit pouze po zasněžených tratích, což znamenalo žádné zkracování při volbě postupu. Celkově závod byl asi o polovinu kratší než je obvyklé. Čas vítěze pořadatelé odhadovali na 10 minut, ale vítězové v jednotlivých kategoriích se pohybovali v časech pod 7 minut. V kategorii mladších kluků vyhrál reprezentant našeho (Libereckého) kraje Němeček. Zbytek dne jsme trávili s kamarády.  Večer následovalo slavnostní vyhlášení vítězů ve Velkém Meziříčí.

V úterý  jsme měli volný den, a tak jsme se rozhodli, že se všichni půjdeme podívat na krasobruslení na nedalekém zimním stadionu. Odpoledne jsme se vydali do bazénu a později na film o Martině Sáblíkové. Večer probíhaly týmové porady.

Ve středu se jel middle (střední trať). Sněhu bylo stále stejně, a tak i tento závod byl velmi krátký. Navíc v polovině trati jsme si museli vzít druhou mapu, protože by se kontroly na jedné překrývaly tak, že bychom byli zmatení. Za zmínku rozhodně stojí vítězství Veroniky Gallové a druhé místo Pepy Němečka (oba z Libereckého kraje) v kategorii mladších. Všichni jsme ale měli radost z vítězství jiných závodníků z jiných krajů. Odpoledne jsme si rozdělili složení štafet na následující den a vymýšleli taktiku.

Ve čtvrtek jsme byli všichni nervózní ze startu dvoučlenných štafet. První startovala kategorie starších, hodinu poté mladší. Štafeta obsahovala 4 úseky, dívkám patřil 1. a 3. a klukům 2. a 4. Po vystartování prvních úseků nervozita klesla a každý si užíval atmosféru štafet. Ve starší kategorii vyhrál Královéhradecký kraj, v mladších Liberecký. Odpoledne jsme trávili volno na ubytovně, relaxovali a chystali se na závěrečný ceremoniál. Po vyhlášení vítězů a dlouhých proslovech organizátorů následovala diskotéka. No, byl to spíš aerobik, ale všichni jsme si to užili.

V pátek se ještě nikomu nechtělo domů a tak probíhalo dlouhé loučení. Myslím, že se každému 5denní pobyt na Vysočině líbil a všichni budeme ještě dlouho vzpomínat na společné zážitky.